Hárkány : Obilježen zaštitnik lovaca u Mađarskoj

17 Stu

Zaštitnika lova i lovaca sv. Huberta tradicionalno su obilježila i lovačka društva koja djeluju u sastavu OMVK-Pecs ( Županija Baranya, Mađarska) ovoga puta u poznatom mađarskom turističkom  mjestu Hárkány, gradu u južnoj Mađarskoj, poznatom po termalnom kupalištu i okolici bogatoj vinogorjem.

Obilježavanje je započelo dočekom gostiju ispred crkve Srca Isusova koje je u ime OMVK primio Kadia György , predsjednik LD Pécsudvard  i jedan od osnivača Lovačko- kulturno- gastronomskog društva baranjskih Hrvata u Mađarskoj.  Program je nastavljen misnim slavljem kojeg je predvodio  Ronta László, župnik  uz pomoć dekana Ferenc Szilada. Ispred oltara dominirala su dva jelenska rogovlja  između kojih je bila slika posvećena sv Hubertu. Za vrijeme sv. Mise skladbe posvećene sv. Hubertu izvodili su  rogisti Baranya Vadászkürt Együttes . Zanimljivo je da je u do sada održanih 11 obilježavanja sv Huberta svetoj Misi uvijek bio nazočan Ronta László , inače i sam lovac. Svećenik Ronta   je upravo zbog nesebičnog rada na polju  rada u vjerskom životu baranjskih Hrvata u Mađarskoj prošle godine i primio odličje Hrvatske samouprave  županije Baranya. Svećenik Ronta ima hrvatsko porijeklo, rođen je  u selu Križevci ( danas  Drávakeresztúr ), u katoličkoj obitelji na krajnjem jugu Mađarske ( nasuprot Hrvatskog mjesta Sopje )  Po završetku sv. Mise povorka lovaca s upaljenim bakljama uputila se u prostorije Samouprave gdje je  sve prisutne pozdravio dr.  József Bodnár , predsjednik  Baranya megyei Területi Szervezete. Bodnar je istakao da je ovo već 11. zaredom održavanje sv. Huberta za Županiju Baranya za što zahvaljuje potpisanoj suradnji s Lovačkim savezom OBŽ iz 2002. godine.  Župna crkva u Hárkány je po drugi put domaćin obilježavanja sv Huberta. Prvi put bilo je  to 2008 godine kada  se misnom slavlju odazvao i Slavko Kovačević, župnik iz Šljivoševaca, inače i sam aktivan lovac. Po pozdravnim riječima priređena je prigodna zakuska. Obilježavanju proslave sv. Huberta u Mađarskoj bili su nazočni i predstavnici Lovačkog saveza Osječko-baranjske županije shodno potpisanoj suradnji koja traje  već 14 godina. Izaslanstvo Lovačkog saveza predvodio je Domin Stanušić, član IO LS i voditelj Lovnog ureda Osijek.